Microsoft Dynamics AX vēsture

1998.gada martā iznāca pirmā AXAPTA 1.0 versija, kura bija paredzēta tikai ASV un Dānijas tirgum. Šī sistēma veidota sadarbībā starp IBM un Damgaard A/S. Tā tika veidota izmantojot jau no 1983.gada  brāļu Erika and Prebena Damgaardu (attēlā)  izstrādātās Concorde XAL (sākotnējais programmas nosaukums DANMAX, Kopenhāgenā, Dānijā) uzkrāto pieredzi ERP sfērā. IBM bija Damgaard A/S 50% kapitāla daļu līdzīpašnieks. Šajā versijā tika iekļauti finanšu, tirdzniecības, krājumu uzskaites, loģistikas un ražošanas moduļi. Tā atbalstīja Microsoft SQL Server 6.5 un Oracle 7.0 datu bāzu vadības sistēmas.

1998.gada novembrī  iznāca Axapta 1.5 versija, kura bija papildināt ar COM (Component Object Model) interfeisu, servisa paku tehnoloģiju un bija paredzēta Norvēģijai, Zviedrijai, Vācija, Lielbritānijai, Nīderlandei, Austrijai, Šveicei, Beļģijai un Spānijai. Sistēmā bija paredzēts EURO atbalsts.

1999.gadā Latvijā notika pirmās Damgaard Axapta 1.5 instalācijas divos  uzņēmumos

1999.gada Jūlijā. Iznāca jauna versija 2.0, kurā tika esoša funkcionalitāte papildināta ar noliktavas pārvaldības un projektu uzskaites modeļiem, kā arī ar vairākiem  tehnoloģiskiem uzlabojumiem, piemēram,   Biznesa konektoru, ActiveX atbalstu un pirmajām Axapta Object Server (AOS) redakcijām, kļūstot par pirmo 3 pakāpju arhitektūras redakciju. IBM nodod visas tiesības uz sistēmu savam Dāņu partnerim.

2000.gada janvārī  Iznāca jauna versija 2.1, kura saņēma Microsoft Windows 2000 atbilstības sertifikātu. Šai versija tika izstrādāts pirmais Web klienta (Customer Self-Service – CSS) interfeiss.

2000.g novembrī apvienojās divi konkurējoši Dāņu uzņēmumi Damgaard A/S un Navision Software A/S. Drīz pēc apvienošanās tikai mainīta produktu izplatīšanas strātēģija, atsakoties no viena partnera monopola katrā valstī, tai skaitā arī Latvijā.

2000.g decembrī Iznāca jauna Axapta versija 2.5. Šī versija saņēma Web izstrādes vidi, Auto upgrade instrumentus, tā atbalstīja OLAP (online analytical processing), XLM atbalstu, ASP (application service provider) atbalstu un citus uzlabojumus. Versija bija lokalizēta Dānijas, Austrijas, Lielbritānijas prasībām

2001.g. veiktas  pirmās Axapta 2.5 instalācijas Latvijā, kopā to izmanto jau 12 uzņēmumi. Šo versiju joprojām izmanto vairāki Latvijas uzņēmumi.

2001.gada oktobrī iznāca versijas Navision Axapta 2.5 tā sauktā Market Pack, kas saturētāja jaunus moduļus, tādus kā Pārdošanas automatizācija (CRM), produktu konfigurators (Product Builder), Commerce Gateway un citus  Versiju lokalizēja Francijas, Itālijas un citu valstu prasībām.

2002.g. 15. ferbruārī nodibināts uzņēmums Aston Baltic SIA, to veido vairāki pieredzējuši Axapta spēciālisti, lai izbeigtu viena partnera monopolu.

2002.g. maijā uzņēmumu
Navision (pēc apvienošanās nosaukums – Damgaard Navision) iegādājas Korporācija
Microsoft.

2002 gadā oktobrī  iznāca Microsoft  Business Solution Axapta 3.0 versija. Daudz tehnoloģisku uzlabojumu: uzņēmuma portāls, Jauna pieejas tiesību līmeņu kontrole, Intercompany uzskaite un citi uzlabojumi. Versiju lokalizēja daudzām jaunām valstīm.

  • 2002 gadā decembrī iznāca 3.0 versijas 1. Servisa paka,
  • 2003 gadā oktobrī iznāca 3.0 versijas 2. Servisa paka,

   • 2004 gadā jūnijā iznāca 3.0 versijas 3. Servisa paka, kas saturēja
    vairāk 1000 kļūdu labojumus un Dr.Watson atbalstu,
   • 2005 gadā maijā iznāca 3.0 versijas 4. Servisa paka, kas saturēja
    svarīgus labojumus noliktavas slēgšanas procedūrai un veiktspējas uzlabojumus,
    kā arī citus papildinājumus.

2006.gadā martā  iznāca Microsoft Dynamics AX 4.0 versija. Šo versiju jau no paša sākuma izstrādāja Microsoft .Tā saturēja daudz uzlabojumu : AOS kļuva par pilnvērtīgu Windows servisu, .Net konektors, Unicode atbalsts, jaunu lietotāja interfeisu ,kas līdzinās Microsoft Office un daudzi citi uzlabojumi.

2008.gadā jūnijā iznāca Microsoft  Dynamics AX 2009. Sākotnēji tā tika dēvēta par 4.1 versiju, bet vēlāk pārsaukta par 5.0 versiju un beigās ieguva nosaukumu AX 2009. Šī versija saturēja daudz uzlabojumu, piemēram, uz lomām bakstīta interfeisa koncepciju gan Windows lietotājam gan arī Web lietotājam, krājumu dimensijas, Visual Studio projektu atbalstu Uzņēmuma portāla izstrādei un citus uzlabojumus.

2012.gada 1.ceturksnī  iznākusi Microsoft  Dynamics AX 2012. Reizēm to mēdz dēvēt arī par 6.0 versiju. Programma saturēja gan interfeisa , gan arī funkcionalitātes uzlabojumus un fokusējās uz noteiktām nozarēm, tādām kā  mazumtirdzniecība, ražošana, izplatīšana, servisa uzņēmumi un publiskais sektors. Versijā izstrādāta Share Point integrācija. Pašlaik sistēma pieejama  45 valodās.

2013.gada 1.ceturksnī  arMicrosoft  Dynamics AX 2012 R2 iznākšanu pieejama Latvijā.

Avoti:

Aston speciālistu pieredze;

http://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Dynamics_AX;

http://daynamicsaxaptatutorials.blogspot.com/2011/04/brief-history-of-axapta.html;

http://dynamicsuser.net/wikis/axapta/the-history-of-dynamics-ax-axapta.aspx